Zima je v plnom prúde a väčšina ľudí sa snaží tráviť svoj voľný čas v prírode. Naše krásne hory sa tešia veľkému záujmu návštevníkov nielen v hlavnej turistickej sezóne, ale aj v zimných mesiacoch. Snehová pokrývka však uzatvára niektoré obľúbené turistické trasy. Aj napriek tomu ponúkajú Vysoké Tatry niekoľko krásnych a ľahko dostupných miest, ktoré môžete absolvovať aj v rámci zimnej turistiky. Niektoré sú vhodné aj pre rodinky s deťmi či pre všetky generácie. Poďme si spoločne naplánovať zimný tatranský výlet.
Hrebienok, vodopády Studeného potoka a Rainerova útulňa
Klasická celodenná túra, ktorá poteší každú prírodychtivú dušičku a neurazí ani skúsenejších turistov. V Starom Smokovci sa napojíte na zelenú turistickú značku, ktorá vedie popri trati pozemnej lanovky. Ak sa na výlet vyberiete s deťmi alebo kočiarikom, môžete využiť upravenú a mierne stúpajúcu asfaltovú cestu, ktorá ústi priamo pri hoteli Hrebienok. Dávajte si však pozor, pretože táto cesta je využívaná skialpinistami, cyklistami a sánkarmi. Zelená turistická značka, ktorá v niektorých bodoch pretína asfaltovú cestu, má 2,6 km a na Hrebienok vás privedie za približne hodinku a pol, pričom prekonáte prevýšenie 275 m.
V prípade, že si chcete výlet zjednodušiť, prípadne chcete Hrebienok zvoliť ako východzí bod na vzdialenejší cieľ, môžete využiť pozemnú lanovku. Obojsmerný nezľavnený lístok vás bude stáť 9 €, deti sa vyvezú za 6 €.
Hrebienok nemusí byť vašou cieľovou destináciou. Pokračovaním po zelenej značke sa dostanete na Rázcestie nad Dlhým Vodopádom. Po žltej značke môžete zísť ku vodopádom Studeného potoka. V zime si však dávajte pozor na ľad, ktorý sa môže nachádzať pod hlbokým snehom a na kameňoch. Od Vodopádov Studeného potoka môžete pokračovať po modrej značke cez Starolesniansku poľanu až ku Rainerovej chate, kde vás privíta vždy usmievavý chatár Peter Petras, ktorý je tatranskou legendou. Po ceste možno stretnete aj líšku Elišku, ktorá sa v týchto končinách zdržiava. Myslite však na to, že ju netreba kŕmiť ľudským jedlom!
Túra zo Starého Smokovca ku Rainerovej chate je celkovo dlhá 4 kilometre a stihnete ju do 2 hodín. Aj so spiatočnou cestou teda ide o poldennú pohodovú túru, ktorú zvládnu aj deti a seniori.
Objavte Sliezsky dom v objatí hôr
Sliezsky dom uvidíte už z diaľnice. Malá bodka pod Gerlachovským štítom nevyzerá byť veľmi ďaleko, túra k hotelu pri Velickom plese je však pomerne náročná a vyžaduje si aspoň základnú turistickú kondičku a výbavu. Túru začíname v Tatranskej Polianke. Auto je možné nechať pri Sanatóriu Dr. Guhra, prípadne na odstavnom parkovisku, ktoré sa nachádza trochu vyššie. V zimných mesiacoch je však potrebné použiť pri výstupe na toto parkovisko reťaze. Cesta býva zasnežená, zľadovatelá a málokedy je upravená. Od parkoviska vedie zelená značka kde-tu pretínajúca asfaltovú cestu, ktorá je opäť primárne využívaná skialpinistami, cyklistami a autom pre zásobovanie. Samozrejme, môžete ju využiť pre svoj výstup, avšak je o niečo dlhšia a nudnejšia ako cestička vedúca lesom.
Po 2,5 km sa dostanete na Rázcestie pri Velickom moste. Z tohto bodu začína trasa naberať vysokohorskú podobu a popri Velickom potoku sa lesom dostanete až na Velickú poľanu, ktorá leží v obklopení vysokých štítov. Na skalnatých stenách občas vidieť kamzíky, preto sa pozorne pozerajte. Od Rázcestia na Velickej poľane je to k Sliezskemu domu už iba 15 minút v obklopení horami. Naľavo uvidíte mohutný Gerlachovský štít, napravo vás bude sprevádzať Veľká Granátová veža. Túra na Sliezsky dom je celodenným výletom. Dokopy prejdete 9,7 km, nastúpate 677 výškových metrov a časovo sa zmestíte tesne do 5 hodín. Spiatočnú cestu do Tatranskej polianky si môžete urýchliť jazdou na saniach, ktoré je možné si požičať aj priamo v hotely.
Chata Plesnivec v Belianskych Tatrách
Chata Plesnivec je jedinou vysokohorskou chatou na území Belianskych Tatier. Od novembra do mája, čiže mimo hlavnej turistickej sezóny, je otvorená iba počas víkendov a sviatkov. No určite sa oplatí potúlať sa po jej okolí, pretože sa nachádza v krásnej Doline Siedmych prameňov. Najjednoduchším prístupom ku chate je modrá značka, ktorá sa pri Šumivom prameni delí na zelenú a žltú značku – obe vedú ku Chate Plesnivec. Zelenou značkou ku chate prídete o 1 hodinu 20 minút, žltou vám to bude trvať o polhodinku dlhšie, čiže 1 hodinu 50 minút a logicky na nej nastúpate menej výškových metrov.
Od Chaty Plesnivec sa môžete vydať na niekoľko náročnejších túr. Najznámejšou je pokračovanie trasy po zelenej značke ku Bielemu plesu. Ide o 4,4 km úsek krásnou dolinou.
Ostrva ako jediné vysokohorské sedlo dostupné v zime
Sedlo pod Ostrvou ponúka nádherné výhľady na Popradské pleso, do Mengusovskej doliny a na okolité štíty. Ide o jediné vysokohorské sedlo, ktoré je možné zdolať aj počas zimnej uzávery. Trasa na Sedlo pod Ostrvou začína pri Popradskom plese. Červeno značkou sa strmým svahom, pomocou serpentín, dostanete na nádherné miesto s okúzľujúcim výhľadom. Túra na Ostrvu nie je dlhá, avšak je dosť náročná aj v lete. V zime by preto mala byť voľbou pre skúsenejších turistov, ktorí majú vybudovanú dobrú kondičku. Myslite na to, že nástupom na červenú značku vstupujete do lavínového terénu, preto si pred túrou skontrolujte lavínové výstrahy a zvážte všetky svoje možnosti. Vo vašej turistickej výbave by nemali chýbať turistické palice a mačky alebo retiazky na topánky.
Raj pre skialpinistov – Skalnaté pleso a Chata pod Soliskom
Nakoniec sa povenujeme aj rýdzo zimnému športu, ktorý si každým rokom získava nových priaznivcov. Vo Vysokých Tatrách majú skialpinisti priam neobmedzené možnosti. Ak s týmto športom ešte len začínate, mali by ste zvoliť jednoduchšie trasy, ideálne také, ktoré vedú po oficiálnych upravených zjazdovkách. Obľúbenými trasami sú Skalnaté pleso z Tatranskej Lomnice a Chata pod Soliskom zo Štrbského plesa.
Začneme náročnejším variantom, a to výstupom na Skalnaté pleso. Zjazdovka je pomerne strmá a členitá, avšak pri veľkom množstve lyžiarov si môžete vybrať z niekoľkých trás. Výstup až na Skalnaté pleso má okolo 6 kilometrov, čo je pre začiatočníka na skialpoch veľký oriešok. Našťastie si môžete oddýchnuť približne v polovici cesty, pri stanici sedačkovej lanovky Štart. V prípade veľkej únavy alebo nepriaznivého počasia tu môžete výstup ukončiť a cestou dole vás čaká príjemná a mierna jazda.
Ak začínate na Štrbskom plese, Chata pod Soliskom je ideálnym cieľom. Skialpová trasa vedie po modrej turistickej značke, opäť si ale môžete zvoliť prechod cez menej frekventované časti zjazdovky alebo cez les, kde ale nie je povrch upravený. Na chatu sa dostanete približne o 2 hodiny a 30 minút. Po chutnom vysokohorskom obede, ktorý na chate ponúkajú, môžete ešte pokračovať na Predné Solisko, čo je jediný vysokotatranský vrch, ktorý je možné zdolať aj v zime. Ponúka krásne výhľady do Mlynickej doliny, na Vodopád Skok, oproti ležiace vrchy aj na celé Štrbské pleso.
Zimná vysokohorská turistika ponúka nádherné zážitky a je veľmi ťažké prirovnať ju k tej letnej. Mali by ste však mať na pamäti, že s pribúdajúcim dobrodružstvom stúpa aj miera nebezpečenstva. Mnohé tatranské turistické chodníky vedú cez lavínový terén, aj napriek tomu, že na nich neplatí zimná uzávera. Pred túrou so preto vždy skontrolujte aktuálne odporúčania Horskej záchrannej služby a zodpovedne zvážte vaše turistické plány. V povinnej zimnej turistickej výbave by nemali chýbať turistické palice a najmä retiazky na topánky alebo mačky.